ניתן לשלם גם בכרטיס אשראי עד 12 תשלומים

כתוב את הכותרת כאן

בדיקות קרקע לפני קידוח קרקע

בדיקת קרקע לפני קידוח

בדיקות קרקע נעשות מכל מיני סיבות. קידוח בור חלחול או בור ספיגה, דורש בדיקות קרקע מקדימות. צריך לדעת מהו סוג האדמה, מה צפיפותה. ממה היא מורכבת והאם היא מחלחלת. הבדיקה תיעשה גם לעומק, משום שהקרקע העמוקה ביותר צריכה להיות מחלחלת, כדי שתכולתו של הבור לא תעלה על גדותיו ותציף את האזור.

קידוחי ניסיון נעשים כדי לקבל מידע על הקרקע. עושים את זה כאמור לפני קידוח בורות ספיגה, לפני בנייה, לצרכים חקלאיים. קידוחים למציאת נפט ועוד.

לקידוחי הניסיון יש משמעות רבה. אי אפשר להתחיל לקדוח בור חלחול או להתחיל בנייה, ללא בדיקות קרקע. מהנתונים עליהם ניתן יהיה ללמוד אודות חוזק המבנה הרצוי, עומקם הרצוי של היסודות ועוד. 

קידוח כלונסאות גם הוא נעשה לפני השלמת יציקות בטון על יסודות של מבנה, וגם זה קשור למבנה הקרקע המסוים, סוג האדמה, מיקום ועוד. 

איך מבצעים בדיקות קרקע?

בדיקות קרקע מתבצעות באמצעות שורה של קידוחי ניסיון. כאשר מדובר על בור חלחול, יש צורך לדעת אם הוא יהיה יציב במקומו, ובאיזה עומק הדרך לקרקע מחלחלת. נדרש לבדוק את זה, כי כל בור חלחול צריך להסתיים באדמה מחלחלת, אליה הוא מזרים את תכולת הבור ואת המים כאשר בסופו של דבר, הם אמורים להיספג או לחלחל למי תהום. 

בדיקות קרקע לפני קידוח בור חלחול מתבצעים בהמלצה וליווי של יועץ קרקע. הם נעשים באמצעים מתקדמים, אשר יכולים לקדוח לעומקים שונים בקרקע. יש מקדחים שונים המסוגלים להגיע לשכבות מאוד עמוקות, וזה חשוב משום שיש מידע על השכבות הללו. מהו סוג האדמה? צפיפות ומבנה הקרקע, כל אלה משליכים ויש להם השפעה על קבלת החלטות באשר לקידוח בור ספיגה, בנייה ועוד. 

מיפוי קרקע לפני קידוח או בנייה

קידוחי הניסיון נועדו למפות את סוגי הקרקע ואת עומקם. מהו סוג הקרקע, מהי מידת הקושי שלה, הצפיפות ועוד. במקרה למשל של בניית יסודות לבניין. יש צורך לדעת לאיזה עומק ניתן לחפור, כדי לתכנן את הנחת הכלונסאות. בהתאם למידע יש להצטייד במיכון ובציוד הכבד המתאים. 

כדי לבחור חברה המבצעת קידוחי קרקע לפני קידוח בור ספיגה, יש צורך לבדוק את החברות השונות המציעות את השירות הזה. הם חייבים להעסיק מומחי קרקע, מהנדסים ואנשי מקצוע בעלי ניסיון בקידוח בורות ספיגה. הם יאספו את הנתונים העולים מן הקרקע, יבחנו את דגימות הקרקע בכל אחת מהשכבות בה התבצע הקידוח. אלה יעברו לבדיקה במעבדה מקצועית. הקידוח מתבצע כאמור בעזרת ציוד כבד ומקדחים. היום יש מיכון וציוד מאוד מתקדם ומשוכלל, שמקצר את זמן בדיקות הקרקע, והן נעשות באתר בכמה מקומות ולא רק במיקום אחד. 

קידוחי קרקע מצליחים למפות את הקרקע לא רק בשכבתה העליונה, אלא גם באלה שמתחתיה. רק לאחר בדיקת דגימות הקרקע שנלקחו, ניתן יהיה להסיק מסקנות לגבי איכות הקרקע והתאמתה לפרויקט הרצוי. 

כבר קרו מקרים מצערים של "שקיעת שלד" בשל קבלת מידע שגוי, או חוסר התייחסות לנתוני השטח. זהו מצב מסוכן מאוד הדורש פינוי מבנה או בניין בשל סכנה לחיי אדם. 

מהו מבנה הקרקע?

בדיקות קרקע נועדו להבדיל בין סוגים שונים של קרקע. יש קרקע קלה כמו למשל חול, ויש קרקע כבדה כמו קרקע סח, ויש קרקע החמרה, שהיא בין קרקע קלה לכבדה. מה מבדיל בין קרקע לקרקע, הוא גודל החלקיקים שמרכיבים אותם. להם- יש השפעה רבה על תכונותיה של הקרקע. מרקם הקרקע מבטא את ההתפלגות של החלקיקים לפי גודלם. יש המכילים חול גס, חרסית ועוד. חלקיקי חרסית למשל נקשרים זה לזה באמצעות מולקולות של מים, כך נוצרים גושים מוצקים. בהקשר של קידוח בור ספיגה, זוהי קרקע שיכולה להכיל כמות נכבדה של מים.

במדבר למשל, בחול מסוג לס, אחרי הגשם, נוצרת שכבה של כמה סנטימטרים של חול שנרטב והיא יכולה למנוע ממים לחדור אל הקרקע.

מאמרים נוספים:

איתור נזילות

איתור נזילות- מה חשוב לדעת

מזהים עובש בקירות? רטיבות מהקיר? ריחות לא טובים בבית וחשבון מים מנופח במיוחד?  ככל הנראה שיש לכם דליפת מים ממקור לא ידוע. איתור נזילות מים

לפרטים נוספים:

לשיחת ייעוץ ללא תשלום השאירו פרטים