ניתן לשלם גם בכרטיס אשראי עד 12 תשלומים

כתוב את הכותרת כאן

קידוח כלונסאות באתר בנייה – לעבוד נכון!

קידוח כלונסאות

כלונסאות הן בעצם יסודות. אין מבנה או בניין או בית, שלא זקוק לביצוע של קידוח כלונסאות.  בשנים האחרונות יש יותר ויותר בניינים גם למגורים וגם מבני תעשיה, אשר נבנים באמצעות כלונסאות. כלוס של בניין, תפקידו לאפשר לקבע אל הקרקע את המבנה ולתמוך בעומסים, זה בערך כמו לתקוע יתדות של אוהל (כבד מאוד).

חשוב להבין כי לא כל קרקע יכולה להחזיק כל מבנה. זאת הסיבה שיש צורך לתמוך במבנה הזה באמצעות כלונסאות, ולא לסמוך רק על הקרקע. אם לא מבצעים זאת כך, יש סיכוי שהמבנה עלול לשקוע בתוך האדמה, במיוחד אם הקרקע היא בוצית או חולית. ישנם ממקרים בהם, תוך כדי תהליך של בנייה, קרסו קירות. חוסר יציבות של מבנה באתר בנייה, עלול לסכן חיי אדם.

קידוח כלונסאות באתר בנייה, מאפשר לקבע את המבנה המוקם לתוך האדמה ולחזק את היסודות שלו. בעבר הרחוק היה נהוג לעשות שימוש בכלונסאות מעץ. במדינות העולם השלישי יש לומר, עדיין משתמשים בהם. אבל היום במדינות מתפתחות וגם בישראל, משתמשים בכלונסאות שעשויות מבטון, ברזל או פלדה. ההחלטה באיזה סוג להשתמש קשורה לסוג הקרקע של המבנה שאמור להיות מוקם.

סוגים של כלונסאות- לעבוד עם הכלונס הנכון

יש כל מיני סוגים של כלונסאות לשימושים שונים. יש כלונס אשר תפקידו להיות מוחדר לאדמה קשה. זו שמתחת לאדמה בוצית או חולית. יש כלונס צץ, שצריך להיות על קרקע רכה.  כאשר קודחים כלונסאות, חשוב לבצע קודם, בדיקות קרקע כדי חלילה לא לתקוע כלונסאות בשכבה של מי תהום, או לעבוד עם כלונס שמתעקם וכזה שלא יכול לתמוך במבנה. יש בדיקה שנקראת "בדיקה סונית" אשר התפקיד שלה הוא לבדוק את תקינותם של הכלונסאות. את הבדיקה הזו מבצעים אחרי שמשלימים את הבטון על הכלונסאות, לפני התחלת הבנייה ויש צורך בנגישות מלאה לכלונסאות. בדיקה סונית מבוססת על גלי קול הנשלחים אל הכלונס לכל אורכו, רוחבו ועומקו. בחינת גלי הקול שחוזרים אלינו, תוביל למידע לגבי הכלונס. בדיקה זו בוחנת את אורך ורציפות הכלונס. אם קיימים בהם חלילה פגמים ונותנת מידע לגביהם. 

איך עושים בדיקה סונית לכלונסאות?

בדיקה סונית לא דורשת כל הכנות מיוחדות, והיא מתבצעת על כלונס נקי. הבדיקה היא קצרה והתוצאה היא מדויקת ומהירה. זוהי הבדיקה הנדרשת היום לגבי קידוח כלונסאות מצדם של יועצי קרקע, קונסטרוקטורים, מהנדסים ומפקחים. 

הבדיקה מתבצעת בעזרת פטיש פלסטי. מבצע הבדיקה, מנחית אותו על הכלונס ואז משודר גל הנע עד לתחתית הכלונס. כאשר הגל חוזר חזרה הוא נקלט ע"י גלאי ומכשיר הבדיקה יכול לעשות ניתוח גרפי ולוודא מהו עומקו של הכלונס והרצף שלו. את הבדיקה הזו ניתן לבצע 5 או 7 ימים לאחר יום היציקה. עד הבדיקה יש להימנע מביצוע עבודות של ברזל וטפסנות בכלונסאות. 

הדיוק של הבדיקה הסונית מושפע מכל מיני גורמים. הסטייה בין כלונס נקי, לכלונס שהותקן היא כ-10%. הסטייה תושפע מנתונים כמו: גיל הבטון, עומקו של הכלונס, פרופיל הקרקע, סוג הבטון ואירוע קרקע אם התרחשו במהלך התקנת הכלונסאות. 

כלונס שמועבר לבדיקה חייב להיות מסותת "בראשו" ללא כל סדקים ונקי מסימני בנטוניט, פסולת או סיתות. אם לא מבצעים את הבדיקה על כלונס עם הנתונים האלה, פענוח הבדיקה יכול להיות שגוי.

גלי קול- מה שווים הכלונסאות?

בחינת הכלונסאות , בדיקה מחייבת לאחר קידוח כלונסאות, נקבעת ע"י הגל המוחזר. הוא- מושפע מהשינויים והחיכוך לאורך כל מעטפת הכלונס. כאשר יש מספיק מידע לגבי הפרופיל של הקרקע בה נקדחו הכלונסאות, ניתן להבין מה רוצה הגל החוזר לומר, זה נע ומאבד אנרגיה לאחר חיכוך בסלעים, במעטפת ובקרקעות. לעתים יש מצב שהוא לא יהיה ברור לגבי כלונסאות מסוימים. במקרה של פגם או אי רציפות, יחזור הגל בשלמותו מבלי לספק מידע מהימן על איכותו ויציבותו של הכלונס. בדיקה אולטרא סונית זו הבדיקה שמאפשרת לאתר פגמים בכלונסאות.

קרא עוד: בדיקות קרקע

מאמרים נוספים:

איתור נזילות

איתור נזילות- מה חשוב לדעת

מזהים עובש בקירות? רטיבות מהקיר? ריחות לא טובים בבית וחשבון מים מנופח במיוחד?  ככל הנראה שיש לכם דליפת מים ממקור לא ידוע. איתור נזילות מים

בור חלחול- מי רשאי לקדוח?

קידוח בור חלחול נעשה באזורים בהם יש משקעים רבים. תפקידו של הבור הוא לאפשר חלחול של מי הגשמים ומכאן גם שמו. הוא מזרים את המים

לפרטים נוספים:

לשיחת ייעוץ ללא תשלום השאירו פרטים