ניתן לשלם גם בכרטיס אשראי עד 12 תשלומים

כתוב את הכותרת כאן

קידוח בור ספיגה- למניעת הצפת מי גשמים

ברבים מחצרות הבתים או בחנייה של מבנים ובניינים, יש מבנה ארוך וצר, שקוע באדמה אשר התפקיד שלו זה לקלוט את מי הגשמים והוא נקרא "תא תפיסה". מהתא הזה זורמים המים אל בור ספיגה או בשמו השני- בור חלחול.

קידוח בור ספיגה נעשה במקום מסוים, ותפקידו הוא לאגור ולכוון נוזלים אל קרקע חולית בעמקי האדמה. הוא בנוי מטבעות טבעות של בטון. בתוך הבור שופכים חצץ ויש בו צינור בשם "צינור שרשורי", בקוטר של 10 צול. לחלופין אפשר שיהיה בתוך הבור, צינור מחורר עטוף בבד גיאוטכני.  

צינור שרשורי הוא מעשה צינור עם חורים, אשר מטמינים אותו במעמקי האדמה. הוא משמש להולכה של עודפי מים והרחקה שלהם ממבנים או בתים. המים מהקרקע, חודרים לתוך הצינור באמצעות החורים בדפנותיו וזורמים למקום מסוים, זוהי נקודת מוצא מתוכננת. הצורה הזו של ניקוז מי תהום, מונעת ריכוז שלהם במקום בו נקבע הצינור. 

כדי שחלילה לא תתרחש סתימה בצינור, הוא עטוף בבד גיאוטכני, שזה אומר בד שמאפשר חדירה של מים ומונע סתימה שלו. הצינור עצמו נמצא בתוך שכבת חצץ, שגם היא נמצאת בתוך יריעה. הבחירה בסוג החומרים מהם עשויים צינורות הניקוז, הוא בהתאם לסוג האדמה וכן לעומס המים הצפויים על הצנרת. 

צינור שרשורי לניקוז מי גשמים

מומחה של קידוח בור ספיגה מסביר, כי הצינור הכי נפוץ שנמצא בבור ספיגה נקרא "צינור שרשורי לניקוז". הוא גמיש כמו שרשרת ומכאן שמו. הוא מחורר ולכן יש לו יתרונות מול צינורות אחרים, ובגלל שהוא מתאים לתנאים התת קרקעיים. הוא מאוד קל לעבודה ומתאים במיוחד בשביל ניקוז מי גשמים. לצורך כך יש צינורות בקוטר של 4 צול אבל יש גם צינורות של 10 צול. 

את המים הזורמים בעונת החורף על הקרקע, מוביל צינור ניקוז (צינור מסוג קזפלקס) לכיוון של מערכת הניקוז העירונית, או במקרה הצורך לבור חלחול שנקדח במיוחד בחצר של בית או במיקום מתאים אחר. 

הטמנה של צינור שרשורי לצורך ניקוז מי הגשם, צריכה להיעשות באמצעות חפירה לעומק. מומחה יכול להציע את הכיוון והשיפוע הנכון של הצינור הזה.

מה קורה במקרה של אדמת חרסית?

אם במיקום הרצוי לצורך קידוח בור ספיגה, מדובר על קרקע חרסיתית שמים לא יכולים לחלחל בה, יש צורך לבצע חפירה לעומק של 60-80 ס"מ. באדמה של קרקע מסוג כורכר או אדמה חולית, מהנדס קרקע הוא זה שיקבע לאיזה עומק יש לחפור בדרך כלל בסוג אדמות כאלה זה יהיה יותר עמוק. אחרי שמטמינים את הצינור וממלאים את הבור בחצץ, ממלאים גם בכמות מסוימת של אדמה מחלחלת. 

צינור שרשורי יכול להתבצע בהיקף של מקלט, מרתף או מבנה תת קרקעי אחר. באזור של הרים או מקומות בעלי שיפוע, מעבירים את המים התת קרקעיים לעבר שיפועי ההר באזור, מעבר למתחם בנוי. באזורים מסוימים, יכוונו את הבית אל בור ניקוז, בול חלחול אשר נקדח במיוחד לצורך מטרה זו.  תא התפיסה, לו יש מכסה מברזל, הוא זה שממנו זורמים המים אל בור הספיגה. הוא מוקף בטבעות הבטון, אין לו יציאה והוא יוביל את מי הגשמים עד לקרקע החולית. 

עומקו של בור הניקוז מתבצע ע"י הבנת השטח ויעוץ של מהנדס קרקע. בהתאם לתנאי השטח, סוג הקרקע באזור והקידוח, יקדחו במקום בו יש קרקע מחול מחלחל, כדי שהוא יוכל לספוג את המים. אם חלילה בעונת הגשמים, בור ספיגה עולה על גדותיו, זה סימן שיש לנקות אותו מלכלוך וחול, אולם גם יכולה להיות לו בעיה שאיננו מספיק רחק ועמוק. יש צורך לשחרר את הסתימה, לפרוס בד גיאוטכני מסנן וכן להתקין משאבה לניקוד המים לנקודה הכי רחוקה מהמבנה. 

למה חייבים בור ספיגה?

בורות ספיגה נועדו כדי למנוע הצפות של מרתפים. בדרך כלל לפני בנייה של מרתף כזה, רצוי להתייעץ עם יועץ קרקע באשר לעומקו ומיקומו של הבור. מומלץ לרצף כמטר באחד מקירותיו שלח המרתף, ומעל החלונות להקים פרגולה שהתפקיד שלה יהיה לתעל את מי הגשמים לבול החלחול. קידוח בור ספיגה, מסביר מומחה בקידוח בורות חלחול, נועד למנוע הצפות בחצרות בתים ומבנים, לתעל את המים, להפחית לחץ של מים במרתפים ומבנים תת קרקעיים, וכן לצורך הפחתת העומס מהמערכת העירונית. 

מבור הספיגה יחלחלו המים עד שיגיעו למי תהום ושם יצטברו באקוויפרים, שהם שכבות קרקע מחלחלות שנמצאות מעל שכבות בלתי מחלחלות בשם אקוויקלוד.

מאמרים נוספים:

איתור נזילות

איתור נזילות- מה חשוב לדעת

מזהים עובש בקירות? רטיבות מהקיר? ריחות לא טובים בבית וחשבון מים מנופח במיוחד?  ככל הנראה שיש לכם דליפת מים ממקור לא ידוע. איתור נזילות מים

בור חלחול- מי רשאי לקדוח?

קידוח בור חלחול נעשה באזורים בהם יש משקעים רבים. תפקידו של הבור הוא לאפשר חלחול של מי הגשמים ומכאן גם שמו. הוא מזרים את המים

לפרטים נוספים:

לשיחת ייעוץ ללא תשלום השאירו פרטים