ניתן לשלם גם בכרטיס אשראי עד 12 תשלומים

כתוב את הכותרת כאן

מה זה קידוח כלונסאות?

קידוח כלונסאות

"כלונס" או ברבים כלונסאות, הם יסודות בניין שהתפקיד שלהם, הוא לקבע את המבנה אל הקרקע או לתמוך בעומסים שונים. זהו בעצם תשתית מוצקה לכל יסודות בניין, ובלעדיה הבניין או המבנה עלולים לקרוס. הכלונסאות הם אלה שמחזיקים את המבנה, על היסודות שהם מחוברים אליהם נשען כל הבניין ולכן חשוב מאוד גם לבצע אותם בצורה נכונה, עם חומרי הגלם המדויקים בכמויות הנכונות וכמובן שיטות העבודה והקידוח שלהן. 

כלונסאות הם בעצם עמודים המוחדרים עמוק אל הקרקע בתהליך של בניית מבנה או בניין. הם תקועים עמוד באדמה וחלקם העליון מתחבר ליסודות המבנה. כלונסאות הן אלה המונעות מהבניין לשקוע באדמה, הן מונעות קריסתם של קירות תמך. בבנייה המסורתית בעבר, הם נעשו מעץ וכיום הם נעשים מבטון מזויין, או דרוך, ומפלדה. קידוח כלונסאות מאפשר את החדרתן עמוק לקרקע.

קידוח כלונסאות עמוק לתוך האדמה

כאשר אנו מביטים על מבנה כלשהו, אנו רואים את החלק העליון שלו, כלומר- את הבית, הבניין. אנחנו לא יודעים מה קורה מתחת לאדמה, וכיצד הוא התחבר ליסודות. 

אם נעבור ליד אתר בנייה בשלבים הראשונים, נראה בורות עמוקים שיכולים להגיע לעומק של 25 מטר. בורות אלה נועדו לצורך החדרת כלונסאות, עמודי בטון או פלדה חזקים במיוחד, המוחדרים עמוק אל הקרקע. אליהם מחברים יותר מאוחר את יסודות הבניין, עליהם יישען כל הבניין ולכן כמות הכלונסאות, עוביין, מידותיהן ועומק הבורות צריך להיעשות בהנחיה של יועץ קרקע ולאחר בדיקת השטח. 

אם כך קידוח כלונסאות נעשה בכל אתר בנייה, ע"י קבלן בניין או קבלן שלד. אלה הם הכלונסאות שמחברים את המבנה שיוקם ליסודות שבשלב הראשון מתחברים לכלונסאות. אפשר לתאר את זה כמו יתדות של אוהל שאנו תוקעים עמוק באדמה ואחר כך מחברים אליהם את האוהל עצמו. כלונסאות הם בעצם עמודי התמיכה שמחזיקים כל מבנה. 

כלונסאות כבר מהעת העתיקה

ידוע הוא כי כבר בעת העתיקה נהוג היה להכין כלונסאות לצורך הקמת מבנים. אומנם בעבר הם נעשו מעץ משום שזה היה חומר הבניין היחיד המוכר. היום מכינים כלונסאות ביציקות של בטון מזוין, בטון דרוך ופלדה. הן חייבות להיות הכי חזקות, הכי יציבות ולעמוד בכל עומס. גם שיטת הבנייה חשובה לתמיכה שלהן. בדרך כלל מחליטים על עומק הכלונסאות ובחירתם בהתאם לסוג של הקרקע עליה ייבנה המבנה. 

עומק קידוח כלונסאות, נקבע ע"י יועץ קרקע אשר בודק את צפיפות הקרקע ויציבותה. 

כלונסאות- עמוקים חזקים בתוך האדמה 

הכלונסאות הנם כאמור עמודים המוחדרים לעומק של קרקע, כאשר בחלקם העליון הן חוברו ליסודות הנבנים ובעצם יחזיקו את הבניין. הם חייבים להיעשות מחומר חזק מאוד, במיקום הנכון וביצירת התשתית היציבה שתוכל להחזיק את הבניין, את העומס, קירות התמך ועוד. ככל שנעשה שימוש בכמות גדולה של כלונסאות, כך המבנה יהיה יותר חזק ויציב. ככל שמדובר במבנה גדול ורחב, יש צורך בשימוש בכמות חריגה של כלונסאות. 

סוג הכלונסאות ומאיזה חומר הן יהיו, נקבע כאמור על פי סוג הקרקע וכן גודל וסוג המבנה העומד להיבנות עליה. יש שני סוגים של קידוח כלונסאות, כאלה המוחדרים באמצעות פטישים אל הקרקע. אלה הם כלונסאות מוכנים המיוצרים במפעלים. בדרך כלל הם עשויים מפלדה, המעניקה ליסודות כוח וחוזק גדולים מאוד.

הסוג השני הוא כלונסאות שמכינים במקום. ראשית קודחים לעומק של עד 25 מטר, תלוי כאמור בתנאי השטח ובמבנה העומד להיבנות. בהמשך מכניסים מוטות המחוברים זה לזה שתי וערב בקשר ספירלי, יוצקים בטון לתוך הבור, מחדירים עוד מוטות לחיזוק הכלונסאות כדי ליצור תשתית חזקה ויציבה מאין כמוה.

זוהי השיטה הפופולארית בארץ והיא מתבצעת בשלבים. היא ידועה כשיטה הבטוחה והיציבה ביותר הן ברמת קידוח כלונסאות יציבות וחזקות והן ברמת שמירה על ביטחונם של העובדים באתר.

קרא עוד: קידוח ידני

מאמרים נוספים:

איתור נזילות

איתור נזילות- מה חשוב לדעת

מזהים עובש בקירות? רטיבות מהקיר? ריחות לא טובים בבית וחשבון מים מנופח במיוחד?  ככל הנראה שיש לכם דליפת מים ממקור לא ידוע. איתור נזילות מים

לפרטים נוספים:

לשיחת ייעוץ ללא תשלום השאירו פרטים